
Bullet Journal to pomysł Rydera Carrolla, projektanta mieszkającego na nowojorskim Brooklynie. System ewoluował przez długi czas, aż przybrał formę, którą ma dzisiaj – wielowymiarowego organizera, który pozwala upamiętniać przeszłość, organizować teraźniejszość i planować przyszłość.
Kult Bullet Journal w dużej mierze wynika z połączenia wszystkich najlepszych cech wiodących na rynku plannerów w jeden notes, jednocześnie nie zamykając się w określonej formie i pozostawiając użytkownikowi dużą dowolność, jeśli chodzi o styl wypełniania. W kręgach lifestylowych właśnie to uznawane jest za największą przewagę Bullet Journal na tle innych notesów.
Warto wiedzieć, że bullet journaling jako system może być wykorzystywany nawet w zwykłym zeszycie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to styl zapisu. Nie jest on do końca skorelowany z danym produktem. W środowisku istnieją jednak kultowe modele, które polecane są szczególnie. To Leuchtturm1917, Moleskine, Rhodia, Devangari, MemoBook, Nuuna. Posiadają one różne warianty Bullet Journal – w kropki, kratki, linijki czy czyste strony. Nieśmiało polecimy również swój produkt – Archie’s Caligraphy, który przygotowany został z najwyższą starannością i zachowaniem najwyższego poziomu jakości.
Z czego składa się każdy notes Bullet Journal?
Podstawą każdego notesu w stylu Bullet Journal są cztery elementy – Indeks, Dniówki/Tygodniówki, Kolekcje i Migracja. W nich tkwi moc całego systemu. Rozpoczynając swoją przygodę z Bullet Journal w pierwszej kolejności zaleca się ponumerowanie stron. Dalej na początku dziennika tworzysz indeks, do którego wpisujesz wszystkie kolekcje. Pozwala to zachować porządek i w pełni wykorzystać możliwości Bullet Journal.
Jakie możliwości daje notes Bullet Journal?
Zasadniczo wyróżniamy dwie formy zapisu: pierwszą z nich jest tzw. Future Log, odnoszący się do zapisu przyszłości, oraz tzw. Daily/Monthly/Weekly Log, czyli zapis dni, miesięcy i tygodni.
- Zapis przyszłości
Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju planowanie w czasie. Dotyczy to wydarzeń, które mają mieć miejsce w kolejnych miesiącach. Żeby prowadzić taką formę zapisu powinniśmy wpisywać zadania i wydarzenia, które czekają nas w przyszłości. Może być to zapis ogólnikowy, a może on dotyczyć konkretnych dat.
- Miesięczny plan
Jak w każdym dzienniku, miesięczny plan jest jednym z najważniejszych elementów w całej życiowej układance. Polega on na zapisywaniu wydarzeń i zadań, a następnie odhaczaniu tych już zrealizowanych. Forma zapisu może być niemal dowolna, ze względu na dużą ilość miejsca i możliwość prowadzenia notatek.
- Codzienne zapiski
Codzienne prowadzenie dziennika jest esencją posiadania Bullet Journal. Dla wielu osób jest też esencją życia. Pozwala w jasny sposób koordynować swoje działania. Każdy dzień w ten sposób staje się unikatowy. Można go prowadzić zgodnie z samym sobą – w dzienniku można zaznaczać zadania, spotkania, wydarzenia, notatki, pomysły, a to wszystko w towarzystwie rysunków, czy ozdób. Taki dziennik z czasem nabierze kolorytu.
Esencjalizm – styl prowadzenia Bullet Journal
Całe środowisko bullet journalingu szczególnie ceni sobie minimalizm i upraszczanie. Dotyczy to także formy notowania. Jeśli nie decydujemy się na własny sposób zapisu to często zwracamy się w stronę szybkiego i sprawnego notowania.
W tym celu wykorzystujemy jasne oznaczenia, takie jak punkty, kropki, myślniki czy strzałki. Celem tego jest jak najbardziej efektywne uproszczenie zapisu, po to, aby stał się on szybki i wygodny.
Podsumowując – bullet journaling to styl życia!
Nie da się ukryć, że bullet journaling jest obecny w modzie od dłuższego czasu. Dzisiaj nieprowadzenie dziennika może być odbierane jako niechęć do podążania z duchem czasu. Planowanie to jednak nie tylko obowiązki i zadania, ale także wydzielony czas na rozrywkę, hobby i chwile z rodziną.
W świadomej organizacji życia z pewnością pomoże Ci nasz bullet journal Archie’s Caligraphy.