Jak wybrać dla siebie pióro wieczne?
10.jpg

Wybór pióra wiecznego to zwykle – jak sama nazwa wskazuje – decyzja na lata. Mając w zamyśle wieloletnie użytkowanie istotnym jest, aby podjąć decyzje mądrą i przemyślaną. W tym celu należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

Pierwszy widoczny podział krystalizuje się na etapie wyboru charakterystyki pióra – czy powinno być ono utrzymane w klasycznej stylistyce klimatu vintage, czy też w nowoczesnej aranżacji, zgodnej z aktualnymi trendami.

Klasyczne pióra wieczne wybierane są najczęściej przez ceniących ponadczasową elegancję. W dużej mierze są to osoby kierujące się sentymentem do przeszłości i historii. Mogą to być pióra nowe – produkowane przez uznanych od lat wytwórców lub pióra wcześniej używane, ale odnowione i w doskonałym stanie. W tym drugim przypadku istotne są często fakty związane konkretnym z piórem – czy posiada ono np. swoją własną historię , towarzyszyło komuś wyjątkowemu lub należy do popularnej lub klasycznej serii. Ważna jest również estetyka, klasyczne pióra mają najwięcej zwolenników, ale czasem im bardziej unikatowe pióro, tym lepiej.

Drugą grupę stanowią natomiast kolekcjonerzy piór wiecznych, którzy koncentrują się na wybranych grupach piór np. pragną posiadać w swojej kolekcji wszystkie pióra wykonane, w ramach danej serii, koloru lub w konkretnej stylistyce, ewentualnie we wszystkich rozmiarach, odmianach i wariacjach kolorystycznych danego modelu, produkowanego w określonym czasie i miejscu. Zwracają oni uwagę na producenta, stan pióra, często cenią to, aby były one nigdy nieużywane. Wbrew pozorom obiektem zainteresowania kolekcjonerów mogą być zarówno stare, trudno dostępne modele, zabytkowe i współczesne drogocenne serie limitowane wykonane z cennych materiałów jak i nowe, plastikowe budżetowe modele.

Określ przeznaczenie pióra wiecznego – to równie ważne

Bez określenia przeznaczenia pióra wiecznego nie sposób podjąć decyzji o tym, które z dostępnych na rynku wybrać. Środowisko i częstotliwość użytkowania to dwa czynniki, które w dużej mierze determinują to, czym powinniśmy się kierować.

Zasadniczo możemy wyróżnić kilka motywów wykorzystania piór wiecznych. Są to przede wszystkim:

  1. Przygotowywanie szybkich notatek w pracy lub w szkole – najlepiej wybrać lekkie pióro, które nie męczy przy dłuższym użytkowaniu. Rozsądnym wyborem jest pióro z cienko piszącą stalówką w rozmiarze od XF-M, która świetnie sprawdzi się w przypadku wypełnienia notesu w kropki.
  2. Parafowanie umów – tutaj w grę wchodzi zazwyczaj sporadyczne wykonywanie podpisów, co wiąże się z niewielką eksploatacją pióra. W tej sytuacji można sobie pozwolić na eleganckie, prestiżowe pióra posiadające ponadczasową linię. Przede wszystkim nie ogranicza nas tutaj rozmiar i waga dobrze sprawdzi się tutaj grubsza stalówka B lub nawet BB.
  3. Korzystanie w ramach hobby – tutaj korzystamy tak często, jak mamy na to ochotę. Zazwyczaj spisujemy tym piórem również notatki np. z całego dnia. Ważne jest zatem, aby pióro z takim przeznaczeniem było przede wszystkim wygodne, a pisanie nim sprawiało przyjemność.
  4. Wieczne pióro dla dziecka – tutaj warto skierować swoją uwagę w stronę wielu produktów budżetowych dedykowanych dzieciom.

Jaką stalówkę wybrać?

Stalówka stanowi podstawę każdego pióra. Jest częścią, która we współczesnych piórach wykonana jest zazwyczaj ze złota lub ze stali szlachetnej. Oczywiście złote stalówki są znacznie droższe od stalowych. Zdarzają się jednak stalówki złote pokryte warstwą rodu (tzw. rodowane), dzięki czemu pomimo wykonania ze złota mają kolor srebrzysty, szczególnie elegancko wyglądają stalówki dwukolorowe.

Grubość stalówki odpowiada szerokości linii jaką zostawiają na papierze. Najczęściej spotykane symbole, występujące na stalówkach to:

  1. EF / XF/ X – extra fine (super cienkie)
  2. F – fine (cienkie)
  3. M- medium (średnie)
  4. B – broad (gruba)
  5. BB / 2B – podwójnie gruba

Istotne jest, że dwie identyczne stalówki oznaczone w dwóch piórach mogą posiadać różną szerokość linii – w zależności od firmy produkującej dany model. Warto o tym pamiętać przy wyborze wiecznego pióra. Warto też skorzystać z rady sprzedawcy w sklepie i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie – dobrze jest sprawdzić w sklepie poszczególne rodzaje stalówek. To szczególnie istotne dla wszystkich, którzy jeszcze nie mają zdefiniowanej swojej ulubionej szerokości pisania.

System napełniania pióra wiecznego – rodzaje i możliwości

We współczesnych piórach najczęściej spotykamy trzy możliwości napełnienia pióra wiecznego. Są to naboje (krótkie i długie), konwertery i tłoczkowy system napełniania.

Naboje są przede wszystkim wygodne w przechowywaniu i bardzo praktyczne. Łatwo można je też kupić. Mogą być też napełniane atramentem we własnym zakresie. W większości przypadków są to jednak gotowe produkty. Do wad natomiast zaliczymy dostępność zaledwie kilku kolorów i często ograniczenie co do marki – np. pióro Parkera wymaga nabojów Parkera.

Konwerter z kolei jest dobrym rozwiązaniem ze względu na możliwość ponownego napełniania, jest prosty w użyciu i pozwala dowolnie wybierać kolor atramentu, jaki nam się w danej chwili podoba. W sytuacji awaryjnej można też użyć odpowiedniego naboju.

W dużej liczbie prestiżowych piór wiecznych zastosowanie ma tłoczkowy system napełniania, który ma wszystkie zalety konwertera (z wyjątkiem możliwości użycia nabojów) a ponadto charakteryzuje się największą pojemnością.

W piórach vintage mamy do czynienia z wieloma wcześniejszymi systemami napełniania, które odzwierciedlają ewolucję pióra wiecznego na przestrzeni ponad stu lat od jego wynalezienia. Część tradycyjnych, najbardziej emblematycznych, systemów napełniania dostępnych jest również w nowych edycjach piór wiecznych niektórych marek.

Cena pióra wiecznego, czyli w jakim budżecie chcemy operować

To jeden z kluczowych aspektów wyboru pióra wiecznego. Ceny porządnych egzemplarzy mogą bowiem być naprawdę wysokie. Z drugiej strony jest to zakup na lata, często nawet na całe życie – dlatego wydaje się, że nie warto oszczędzać na samym zakupie. Bo jeśli chodzi o oszczędzanie na zakup pióra wiecznego to nie jest to zły pomysł. W końcu po czasie będziemy mogli kupić swój wymarzony egzemplarz lub… kilka egzemplarzy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl